לקבלת אימון אישי

קורס במערכת החינוך למניעת אלימות ברשת האינטרנט

איך מתמודדים עם אלימות ברשת?

קורס משלב עשייה חברתית לסטודנטים, למניעת אלימות ברשת

פירוט הקורס באתר של HIT

קורס "מניעת אלימות ברשת" הינו קורס ייחודי המופעל במסגרת "קורסים משלבי עשייה" ב-HIT בהובלת דקאנט הסטודנטים ובהנחייתו של ד"ר אבשלום אדרת מהפקולטה ללימודים רב תחומיים.
הקורס שילב עשייה חברתית של סטודנטים מ HIT עם תלמידים בבי"ס היסודי "ביאליק" בחולון. הסטודנטים התחלקו ל-4 צוותי עבודה והדריכו את התלמידים באמצעות מערכי הוראה המסבירים את תופעת האלימות ברשת, ההתמודדות מולה ודרכי פעולה אפשריים לצמצום התופעה. במקביל כל צוות בנה פרויקט המציע תכנית להתמודדות מול האלימות ברשת.

קורס "מניעת אלימות ברשת" הינו קורס המופעל במסגרת "קורסים משלבי עשייה" ב-HIT בהובלת דקאנט הסטודנטים ובהנחייתו של ד"ר אבשלום אדרת מהמחלקה ללימודים רב תחומיים

איך מתמודדים עם אלימות ברשת?

פרויקטים בקורס: איך מתמודדים עם אלימות ברשת?

איך מתמודדים עם אלימות ברשת?

"במהלך הקורס פיתחנו יחד כלים להתמודד, לדווח, לדעת להיות מעורב ולא לעמוד מהצד. יצרנו סימולציות של מקרים וגילינו, תוך עבודה משותפת עם התלמידים, כיצד לדעתם כדאי להגיב. עשינו יחד פעילות שנקראת " אני רשת" שבה עשינו האנשה לרשתות חברתיות ולמדנו יחד איך להשתמש בה נכון. יצרנו קיר חזותי לכלל בית הספר, שבו מוצגת הפעילות שלנו, עם טיפים איך להשתמש בכל רשת נכון, מוצגות גם מראות שבהן יש טיפים על איך עוזרים לחבר לכיתה שעובר בריונות ברשת ואיך מדווחים."

שימוש במשחקים להגברת מודעות הילדים לאלימות ברשת

שימוש במשחקים להגברת מודעות הילדים לאלימות ברשת

"כדי להנגיש את הנושא המורכב והלא פשוט של אלימות ברשת לילדים המציאו הסטודנטים והילדים מספר משחקים שגורמים לילדים להיות מודעים לנושא בדרכים עקיפות. באירוע השיא של הפרויקט כל שכבת ו' שיחקה בחצר בית הספר במשחק "מחפשים את המטמון" שמבוסס על רמזים שפוזרו ברחבי בית הספר, אליהם הילדים יכלו להגיע באמצעות ברקוד שהוחבא במקומות שונים עד ההגעה אל ה"מטמון".

הקמת אתר להסברה ולמניעת אלימות ברשת

"במהלך הפרויקט למדו התלמידים איך לעבוד בקבוצות טוב יותר ולמי צריך לפנות במקרה של בריונות ברשת. התלמידים הכינו  משחק ופוסטרים על בריונות ברשת.

את כל התוצרים ריכזו בחדר ביטמוג'י שנגיש לכולם. באמצעות לחיצה על חפצים בחדר אפשר לגלות את המשחקים ואת כל הדברים שהכינו התלמידים וללמוד מהם דברים חדשים.
ברחבי בית הספר מפוזרים פוסטרים עליהם מופיע ברקוד שמוביל לחדר."

מדברי ד"ר אבשלום אדרת בארוע המסכם של הקורס

קורס זה בא לעולם בעקבות מותו הטרגי של בני ערן לפני 24 שנים. ערן היה מהקורבנות הראשונים של האלימות באינטרנט. מאז למרבה הצער האלימות רק הלכה וגברה. ככל שהמסכים והרשת  הופכים לחלק בלתי נפרד מחיי הילדים, כך גם הסכוי לפגיעה בילדים ברשת הולך וגדל.

מתוך פעילותי רבת השנים בתחום היזמות החברתית במסגרות אקדמיות ובעמותות, אני יודע שהסטודנטים יכולים להיות סוכני שינוי מצוינים בנושא זה.

גם בקורס הזה הסטודנטים חוללו שינוי קודם כל במודעות שלהם לנושא אבל בעיקר בקרב הילדים שהשתתפו בפרויקטים השונים, ודרך ארועי השיא גם לכל חבריהם בשכבה ו'.

פרויקט כזה צריך להתקיים בכל בתי הספר היסודיים בארץ! העיסוק בנושא צריך להיות שוטף לאורך כל שנת הלימודים.

תודה לסטודנטים שכל כך התמסרו לנושא והוכיחו לכולנו שהדור הצעיר מחויב לערכים של סולידריות חברתית ולקידום נושאים חברתיים.

עדות של סטודנטית בקורס

בר ויינשטיין, סטודנטית מהקורס, מהפקולטה לעיצוב:

בר וינשטיין

"אני עדיין לא נרגעתי מההתרגשות ומהגאווה של הטקס סיום אתמול ומהקורס עצמו שבאמת כל זה לא היה קורה בלעדי מחויבות המרצה והמכון לקידום הנושא. אני רוצה להודות לך על קורס שיהווה אבן דרך בשבילי וילווה אותי בכל חיי הבוגרים , תודה על היית מרצה קשוב, אהוב, אחראי , יזם , שלימד אותי איך לתכנן את השאיפות ואת החלומות שלי ולימד שעל דברים טובים שווה להלחם ! תודה שפתחת בפנינו את הלב ואת הקורס ואני מאחלת לך לשמר את הקורס הזה ולתת לו להתפתח לעוד בתי ספר כי הנושא כלכך חשוב.. מודה לך על העשייה ועל קורס בלתי נשכח!"

ליצירת קשר עם ד"ר אבשלום אדרת
להזמנת הרצאות, לקבלת אימון אישי
ולרכישת הספר "עולם טוב יותר"

ידיעות חדשות נוספות

איגרת מאדרת | ד"ר אבשלום אדרת

איגרת מאדרת

איגרת מאדרת זהו עלון שנשלח לכל מי שרוצה לקבל טיפים לחיים טובים יותר

שלחו הודעה ישירות
לד"ר אבשלום אדרת

בואו נדבר על זה
בואו נדבר על זה
שלום לך ✿, איך נוכל ביחד לעשות עולם טוב יותר?
דילוג לתוכן