לקבלת אימון אישי

פרויקטים חברתיים ומיזמים חינוכיים במגזר הבדואי והערבי

פרויקטים חינוכיים במגזר הערבי והבדואי | ד"ר אבשלום אדרת

שיתוף פעולה חברתי בין תלמידים במיגזר היהודי ובמיגזר הערבי

במהלך הפרויקט נערכו 10 מפגשים קבועים משותפים לצוות המורים ולילדים משני בתי הספר, היהודי והערבי. המפגשים כללו פעילויות ספורט מגוונות, משחקי תחרות והווי בית ספרי. שיתוף הפעולה בין שני בתי הספר היה מלא. אירוע השיא כלל הורים מתנדבים, ילדים וצוות המורים משני המגזרים במטרה להכין את הסלט הישראלי הגדול ביותר ולהיכנס לספר השיאים של גינס.

שיתוף פעולה חברתי בין תלמידים במיגזר היהודי ובמיגזר הערבי | ד"ר אבשלום אדרת
שיתוף פעולה חברתי בין תלמידים במיגזר היהודי ובמיגזר הערבי

"בקורס זה למדתי כי לא כל פעולה עליי לעשות בעצמי. אפשרי ואפילו כדאי להאציל סמכויות ולחלק את הנטל בין אנשים בעלי יוזמה ובעלי יכולת. במסגרת קורס זה למדתי להתבונן בראיה פנימית ואמיתית לתוך תהליכים עם עצמי".

הקניית הרגלים של תזונה נכונה והגיינה אישית לילדים במיגזר הבדואי

הקניית הרגלי תזונה נכונה לילדים במגזר הבדואי | ד"ר אבשלום אדרת
הקניית הרגלי תזונה נכונה לילדים במגזר הבדואי

"למדתי בסדנה איך לבנות פרויקט, לנהל אותו ולהגיע לתוצאות מוצלחות. למדתי איך להגיע ולשכנע אנשים דרך שיחת רתימה. למדתי גם איך לנהל שיחה בלי ויכוח. כל זה עוזר לי מאד כגננת".

הקניית הרגלי הגיינה אישית לילדים במגזר הבדואי | ד"ר אבשלום אדרת
הקניית הרגלי הגיינה אישית לילדים במגזר הבדואי

"הכלים שלמדתי בסדנה מסייעים לי להתמודד עם נושאים אחרים בחיי. לדוגמה, בחיי היומיום במשפחה – שיטת הדיבור ודרך השיחה לשכנוע אחרים לגבי דברים שאני מאמינה בהם והכי חשוב: למדתי איך לעשות שינוי בחברה."

הקמת גינה צבעונית בבית הספר במגזר הבדואי

סדנה להקמת גינה צבעונית בבית הספר במגזר הבדואי | ד"ר אבשלום אדרת
סדנה להקמת גינה צבעונית בבית הספר במגזר הבדואי

"הפרויקט הזה הוא קודם כל פרויקט אנושי. הוא עוסק בשיפור המצב הנפשי של התלמידים. ראיתי שיש בחצר גינה מכוערת והילדים התבאסו מהמראה שלה. לכן החלטתי לעשות להם גינה בחצר שתשפיע עליהם לטובה, שתעזור לשפר את מצב הרוח שלהם.

התוצאה הייתה גינה מדהימה עם פרחים צבעוניים ועצים של פירות הדר ותמונות יפות על הקיר בחצר. לגבי הסדנה, בהתחלה חשבתי שאני בחיים לא אצליח בסדנה הזו. חשבתי על עזיבת הסדנה כי היו כל מיני דרישות ואני סטודנטית שהזמן שלה מוגבל. אבל מה שקרה הוא שאחרי כל מפגש חיכיתי למפגש הבא.

הסדנה הזאת נתנה לי דברים שהחיים מעולם לא לימדו אותי. למדתי שכל אחד יכול לשפר לטובה את הסביבה ואת בני האדם סביבו".

הפחתת העישון בקרב תלמידי התיכון בביה"ס במגזר הערבי

פרויקט הפחתת מספר הבוגרים המעשנים | ד"ר אבשלום אדרת
פרויקט הפחתת מספר הבוגרים המעשנים
פרויקט הפחתת מספר הבוגרים המעשנים | ד"ר אבשלום אדרת
פרויקט הפחתת מספר הבוגרים המעשנים

"אני רואה שרוב התלמידים הבוגרים מושפעים מהסביבה ומהחברים שלהם ומתחילים לעשן. אין להם ידע מספיק על נזקי העישון. לכן בחרתי בנושא הזה כפרויקט בקורס. המטרה היא להפחית את מספר הבוגרים המעשנים ע"י הצפת נזקי העישון בפניהם והמחשה של מה קרה לאנשים שעישנו.
כל מה שלמדתי בקורס הזה היה מעניין וחשוב מאוד לחיים שלנו עכשיו ולעתיד. בזכות הקורס אני יכולה להסתדר בלימודים, לעבוד תחת לחץ, להיות יוזמת, אחראית, עם יחסי אנוש מצוינים, ובעלת מוטיבציה גבוהה להתקדם בחיים. באמת, אין מילים שיכולות לתאר את המשמעות העצומה של הקורס הזה ועד כמה הוא עוזר לי בחיים".

מניעת תאונות בבית בקרב ילדים במגזר הבדואי

"יש אצלנו במגזר הבדואי יותר מדי תאונות בבית, לכן רציתי לעשות פרויקט כדי ללמד את הילדים איך להיזהר, למנוע ולהפחית את תאונות הבית. בפרויקט נעשו פעילויות רבות עם הילדים כדי להגביר את המודעות שלהם לנושא.
הרבה דברים בלתי צפויים היו בסדנה. לא חשבתי שיש לי זמן לעשות את הפרויקט. חשבתי שזה קשה ואיך אני אסתדר, מאיפה להתחיל ומאיפה לסיים. אבל למדתי שיש כלים שעוזרים לך לעשות את זה כמו שצריך."

קידום המעורבות החברתית של נוער והורים במגזר הערבי

קידום המעורבות החברתית של נוער והורים במגזר הערבי
קידום המעורבות החברתית של נוער והורים במגזר הערבי
קידום המעורבות החברתית של נוער והורים במגזר הערבי
קידום המעורבות החברתית של נוער והורים במגזר הערבי

"בפרויקט התקיימו סדנאות הסברה לתלמידים וגם להורים שלהם להעלאת המודעות למעורבות בקהילה ולהשתלבות בפרויקטים שונים: לחולי סרטן, לאנשים נזקקים ולמשפחות קשות יום. לא רק מנהל ביה"ס התלהב מהפרויקט. גם שלושה מנהלים נוספים מבתי ספר אחרים שהגיעו ליום השיא אמרו שהרעיון מאוד חשוב וחיוני גם לקהילה וגם לתלמידים כי החברה מאד זקוקה לפרויקטים כאלה.
הקורס מאד תרם לי וחיזק אצלי המון תכונות חיוביות. עכשיו אני לא מפחד ולא חושש משום דבר, ויכול לבקש "בקשות לא הגיוניות". אני יודע איך לרתום אנשים לפרויקטים, ואני יודע מבין מהי הדרך הנכונה לניהול פרויקט."

טיפוח המורשת הבדואית

"אני מאמינה שאם אנחנו נתחיל להקנות לתלמידים שלנו ידע על העבר שלנו אנחנו נבנה דור שמעריך את הערכים של החברה והמורשת הבדווית; אנשים בעלי גאווה לעבר שלהם שיוביל אתם לעתיד משגשג שיש בו שילוב שני עולמות שונים.
אף פעם לא חשבתי על עצמי בתור יוזמת לפרויקט חברתי וזו התנסות מאוד חדשה וגלתה לעצמי הרבה זוויות שלא ידעתי על עצמי. הסדנא סייעה לי לחשוב אחרת ולגלות דברים שביכולתי לעשות שאף פעם לא העזתי לעשות".

טיפוח המורשת הבדואית | ד"ר אבשלום אדרת
טיפוח המורשת הבדואית
פרויקטים חינוכיים במגזר הערבי והבדואי | ד"ר אבשלום אדרת
טיפוח המורשת הבדואית

ליצירת קשר עם ד"ר אבשלום אדרת
להזמנת הרצאות, לקבלת אימון אישי
ולרכישת הספר "עולם טוב יותר"

ידיעות חדשות נוספות

איגרת מאדרת | ד"ר אבשלום אדרת

איגרת מאדרת

איגרת מאדרת זהו עלון שנשלח לכל מי שרוצה לקבל טיפים לחיים טובים יותר

שלחו הודעה ישירות
לד"ר אבשלום אדרת

בואו נדבר על זה
בואו נדבר על זה
שלום לך ✿, איך נוכל ביחד לעשות עולם טוב יותר?
דילוג לתוכן